Kabardey-Balkar Cumhuriyeti

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti

Yüzölçümü 12.500 km2, nüfusu 865.000 (2018) olan Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Kuzey Kafkasya’nın merkezinde yer alır. Doğuda Kuzey Osetya, güneyde Gürcistan, batıda Karaçay-Çerkes ve kuzeyde Stavropol Krayı ile komşudur. Başkenti yaklaşık 300.000 nüfusa sahip Nalçik’tir. Baksan ve Prohladnıy diğer önemli şehirleridir.

Kabardey Çerkeslerinin ve Balkarların toprakları üzerinde kurulan cumhuriyet, 1921 yılında Kabardey Özerk Bölgesi olarak kuruldu, kısa süre sonra Kabardey-Balkar Özerk Bölgesi adını aldı. 1936’da statüsünün yükseltilmesiyle Kabardey-Balkar Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’ne dönüşen bölge, Balkar halkının II. Dünya Savaşı sırasında Orta Asya’ya toplu olarak sürgün edilmesinden sonra tekrar Kabardey Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti adına geri döndü. Balkar halkının 1957’de anavatanına geri dönmesiyle yeniden Kabardey-Balkar Özerk SSC adını aldı ve Sovyetler Birliği’nin yıkılmasının ardından Kabardey-Balkar Cumhuriyeti adıyla Rusya Federasyonu’nun etnik cumhuriyetlerinden biri oldu.

Kendi parlamentosu, bayrağı ve Çerkesçe (Kabardeyce), Balkarca ve Rusça olmak üzere üç resmi dili olan ve bugün Kuzey Kafkasya’da en çok Çerkesin yaşadığı idari birim olan Kabardey-Balkar Cumhuriyeti nüfusunun % 57’si Çerkes, % 12’si Balkar ve % 22’si Ruslardan oluşur.

Kaynak: http://council.gov.ru/en/structure/regions/KB